קליניקה פרטית רמת גן: 052-9124497

שחמת כבד – טיפול באמצעים ביתיים

לייעוץ עם פרופסור אפרת ברוידא מלאו טופס:

שחמת כבד היא מחלה מסכנת חיים אשר מתרחשת כאשר דלקות והצטלקויות פוגעות ברקמת הכבד. ההצעות הבאות, לביצוע שינויים באורח החיים שלך, יכולות לסייע לצמצם את התסמינים של המחלה, אשר נגרמים כתוצאה מסיבוכי המחלה, והם בהחלט יכולים לסייע להאט את קצב הופעתם של נזקים חדשים בכבד.

הפסק לצרוך משקאות אלכוהוליים

צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים, היא הגורם העיקרי לתחלואה בשחמת כבד. במידה ונקבע כי אתה חולה בשחמת כבד, חשוב מאוד שתפסיק לחלוטין את צריכת המשקאות האלכוהוליים, גם במידה והאלכוהול לא היה הסיבה לכך שחלית בשחמת כבד.

במידה ולא תחדל לצרוך משקאות אלכוהוליים, הנזקים שהופיעו בכבד עלולים להחמיר, ובמהרה. על מנת לקבל מידע לגבי גמילה משתיית אלכוהול, במידה ואתה נזקק לעזרה, נא פנה אל הכותר "צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים והתמכרות".

שינוי משטר התזונה שלך

ייתכן ותצטרך לבצע שינויים במשטר התזונה שלך, כגון צמצום בכמויות המלח והחלבונים אותם אתה צורך.
במידה והגוף שלך אוגר נוזלים, השינוי התזונתי החשוב ביותר שעליך לבצע הוא לצמצם את צריכת הנתרן וזאת על ידי הקטנת כמויות המלח במאכלים אותם אתה אוכל. בני אדם אשר סובלים מפגיעה בכבד נוטים לצבור נתרן בגוף. צבירת הנתרן יכולה לתרום לאגירת הנוזלים באזור הבטן (מיימת), שהיא אחד מן הסיבוכים הנפוצים ביותר של שחמת כבד.

במידה ואתה נמצא בקבוצת סיכון ללקות בשינויים במצב התודעתי (אנצפלופתיה) בעקבות התקדמות מחלת הכבד שלך, ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך לצמצם זמנית את כמויות החלבונים אותם אתה צורך. יהיה עליך לצרוך כמויות מסוימות של חלבונים על מנת לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה, אולם תצטרך לקבל את מנות החלבון שלך מן הצומח (במקום מן החי) ויהיה עליך להימנע מלצרוך כמויות גדולות של חלבונים בבת אחת.

הימנע מליטול תרופות מזיקות

במידה ואתה חולה במחלת שחמת כבד הקפד ליטול חלק מן התרופות במשנה זהירות או להימנע מהן בכלל. לדוגמא: אצטמופין (acetaminophen) כגון טיילנול (Tylenol) יכול להאיץ את התפתחות הנזקים בכבד, במידה ואתה חולה בשחמת ועדיין נוהג לצרוך משקאות אלכוהוליים. תרופות נוגדי דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (כגון איבופרופן ואספירין) יכולות להגדיל את רמת הסיכון לדימומים מן הדליות (ורידים מוגדלים) במערכת העיכול.

שוחח עם הרופא המטפל בך, או עם הרוקח בבית המרקחת, לגבי התרופות אותן תוכל ליטול בבטחה.
חלק מתרופות המרשם, אשר משמשות לטפול במחלות אחרות, יכולות גם הן להיות מזיקות עבורך במידה ואתה חולה בשחמת כבד. עליך לוודא כי הרופא המטפל בך יודע בדיוק מהן התרופות אותן אתה נוטל.

לשפר את מצב בריאותך הכללי

נקיטת צעדים על מנת להביא לידי שיפור במצב בריאותך הכללי יכול לסייע לך רבות בהתמודדות עם תופעות הלוואי של שחמת כבד.

הפסק לעשן. הפסקת השימוש במוצרי הטבק למיניהם יכול לתרום לשיפור במצב בריאותך הכללי, יתר על כן יכול הדבר לסייע לך להיות מועמד מתאים להשתלת כבד, במידה ותזדקק לכך.

ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך ליטול מולטי ויטמינים. אל תיטול את אלה אשר מכילים תוספי ברזל למיניהם, אלא אם כן הרופא המטפל בך הורה לך לעשות כן. יתר על כן אל תיטול תחליפי ברזל למיניהם.

צחצח את שינך על בסיס יום יומי והקפד להשתמש בחוט דנטאלי, וזאת בכדי למנוע את הופעתן של בעיות בחלל הפה אשר יכולות להביא לידי הופעת זיהום (מורסה). היה עדין בזמן השימוש בחוט דנטאלי על מנת למנוע את הופעתם של דימומים בחניכיים.

דאג לכך שתקבל חיסונים כנגד:

שפעת. קבל חיסון נגד מחלת השפעת פעם בשנה. בני אדם אשר חולים בשחמת כבד נמצאים בקבוצת סיכון לפתח סיבוכים כתוצאה ממחלה השפעת.

צהבת מסוג A וצהבת מסוג B (הפטיטיס)

חיידק הפנאומוקוקוס אשר יכול לגרום להתפתחותה של דלקת ריאות או דלקת בחלל הבטן (דלקת הצפק). שאל את הרופא אחת לכמה זמן עליך להתחסן נגד נגיף זה.

באופן כללי עליך להימנע מנטילת כל תחליפי המזון על בסיס צמחי או תחליפים אחרים, אשר יכולים להחמיר את מחלת שחמת כבד. תחליף הקאבה מזיק במיוחד לבני אדם אשר סובלים מבעיות בכבד.

מספר מחקרים מצומצם הראה כי התחליף הצמחי על בסיס גדילן מצוי (milk thistle) יכול לסייע לשמור על הכבד, אולם מחקרים אחרים הראו כי אין תועלת בנטילת התחליף. הגדילן המצוי לא יגרום לתיקון הנזקים שכבר נגרמו לכבד, ואינו ירפא דלקות בכבד כתוצאה מצהבת מסוג B או C. שוחח עם הרופא המטפל בך ושאת אותו האם הוא ממליץ לך ליטול תחליפי מזון אשר מכילים גדילן מצוי (או כל טיפול תחליפי אחר)

קבלת החלטות בשלבי החיים האחרונים

שחמת כבד היא מחלה סופנית אשר הולכת ומחמירה בהדרגה. ייתכן ותרצה לשקול ולקבל החלטות בנוגע לטיפול הרפואי שלך, ולגבי מיני סוגיות משפטיות אחרות, באשר לימי חייך האחרונים.

מרבית בני האדם רואים תועלת ונחמה רבה להעביר את החלטותיהם בכתב (הנחיות רפואיות מקדימות או צוואה מחיים) כאשר עודם בעלי יכולת לקבל החלטות שקולות, לתקשר ולהעביר את ההנחיות.

חלק מבני האדם מבקשים לקבל כל טיפול רפואי על מנת לשמר חיים, בעוד שאחרים מעדיפים לקבל אמצעים של תמיכה בלבד, בלא הארכת חייהם.

מומלץ לשקול מראש מהם הטיפולים הרפואיים אותם תרצה לקבל. יתר על כן יהיה עליך להחליט מי יהיה האדם אשר יהיה אחראי לבצע את החלטותיך בכל הנוגע לענייניך הרפואיים, במידה ולא תוכל יותר להביע את דעתך או לתקשר.

ייתכן ותגיע העת אשר בה תשנה את המטרות והיעדים שלך מטיפול וריפוי של המחלה, למצב של שמירה על הנוחיות והכבוד העצמי שלך.

מי שמונה על ידך לטפל בעניינך הרפואיים יוכל לשאול את השאלות ולדאוג לכך שיהיה לך נוח, כאשר ריפוי המחלה אינו עוד בגדר אפשרות עבורך. טיפול במסגרת הוספיס לחולים סופניים יכולים להעניק טיפול תומך ולדאוג לסביבה נוחה לבני אדם אשר נמצאים בשלבים הסופיים של החיים שלהם.

סניף רמת גן:

כתובת: החיל 59 פינת רח' נגבה , רמת גן

לקביעת פגישת ייעוץ(פרט למבוטחי מכבי)052-9124497
פקס: 03-6781836

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן