קליניקה פרטית רמת גן: 052-9124497

שחמת כבד ואלכוהול

לייעוץ עם פרופסור אפרת ברוידא מלאו טופס:

שחמת כבד משמעותה הצטלקות של רקמת הכבד, אשר תוצאתה הסופית היא גרימת נזק בלתי הפיך לתאי הכבד. שחמת כבד יכולה להיגרם כתוצאה ממספר גורמים, הכוללים ביניהם בין השאר צהבת זיהומית, צריכת אלכוהול או שילוב של שניהם גם יחדיו.

כיצד משפיעה צריכת האלכוהול על שחמת כבד?

צריכת אלכוהול מגבירה את הנזק אשר נגרם לכבד, ומאיץ את התפתחותה של שחמת כבד. בני אדם אשר צורכים אלכוהול בכמויות מתונות וסובלים מצהבת מסוג C (בממוצע) סובלים רק מהצטלקות קלה של רקמת הכבד, גם בחלוף 40 שנים משלב הופעת הזיהום. בני אדם אשר צורכים אלכוהול בכמויות גדולות – אלה אשר צורכים 5 משקאות אלכוהוליים ויותר ליום – מפתחים הצטלקויות ברקמת הכבד מהר הרבה יותר.

לאחר כ- 25 שנים, משלב הופעת הזיהום של צהבת מסוג C, צורכי האלכוהול הכבדים מציגים רמת הצטלקות ברקמת הכבד אשר גבוהה פי שניים מאשר הצורכים אלכוהול בכמות מתונה או מאלה אשר אינם צורכים אלכוהול כלל. בחלוף 40 שנים משלב הופעת הזיהום, בשילוב צריכת אלכוהול כבדה, מרבית צרכני האלכוהול הכבדים יפתחו שחמת כבד.

מהם הסיכויים ללקות בשחמת כבד?

הסיכוי של אדם ללקות במחלת שחמת כבד עולה בהסתמך על השילוב שבין צהבת מסוג C וצריכת משקאות אלכוהוליים. צרכן אלכוהול כבד אשר סובל גם מצהבת מסוג C נמצא ברמת סיכון אשר גבוהה פי 16 ללקות בשחמת כבד, מאשר אדם אשר חולה בצהבת מסוג C שאינו צורך משקאות אלכוהוליים כלל וכלל.

הקשר בין צריכת אלכוהול ועומס נגיפי

הביטוי "עומס נגיפי" מתייחס אל הכמות של נגיף מסוים בזרם הדם שלך. במקרה זה הנגיף של צהבת מסוג C.

מה גורמת צריכת האלכוהול לעמוס הנגיפי שלך?

ככל שעולה כמות צריכת האלכוהול השבועית של אדם מסוים, כך עולה כמות הנגיפים שתהיה בגופו. מדוע?
צריכה כבדה של משקאות אלכוהוליים מחלישה את המערכת החיסונית, כך שככל שתרבה בשתיית אלכוהול, כך יצטמצמו המשאבים שלך להילחם במחלת הצהבת מסוג C.

האלכוהול עובר תהליך של עיבוד ופירוק בתוך הכבד, כך שככל שהכבד עובד קשה יותר על מנת לעבד ולפרק את האלכוהול, כך הנגיף מקבל מרחב פעולה גדול יותר על מנת לגרום לנזקים ברקמת הכבד שלך.

סניף רמת גן:

כתובת: החיל 59 פינת רח' נגבה , רמת גן

לקביעת פגישת ייעוץ(פרט למבוטחי מכבי)052-9124497
פקס: 03-6781836

Call Now Buttonהתקשר עכשיו דילוג לתוכן